Main Menu

All Matches

  1. Results of all matches played by Australian Schools teams up to 2017.
Year Opponent Venue Result
2018 Scotland U18s Oriam Stadium, Edinburgh Won 46-14
Scotland Schools Selection Edinburgh Won 70-0
Ireland U18s Dublin Won 17-5
Ulster Belfast Lost 22 – 17
Munster Limmerick Won 34-15
New Zealand Ballymore, Brisbane Lost 24-12
Tongan Schools Gregory Terrace, Brisbane Won 53-5
2017 Fijian Schools Knox Grammar, School Sydney Won
New Zealand TG Millner Field, Sydney Lost
2016 Samoan Schools Apia Park, Samoa Won 50-10
Fijian Schools Mt Albert Grammar Won 39-17
New Zealand Barbarians Mt Albert Grammar Lost 28-10
New Zealand Auckland Grammar Lost 32-22
2015 Samoan Schools Gregory Terrace, Brisbane Won 32-18
New  Zealand Ballymore Lost 32-8
2014 New Zealand Porirua, New Zealand Lost 34 – 24
New Zealand Barbarians Porirua, New Zealand Lost 39 – 21
Fiji Kevin, New Zealand Won 50 – 15
2013 Munster Limerick, Ireland Won 16 – 13
Ireland Belfast, Northern Ireland Won 14 – 8
Leinster Donnybrook, Ireland Lost 27 – 17
Scotland U18 Myreside RFC, Edinburgh Won 29 – 5
England U18 Harrow School, England Lost 23 – 3
Ospreys U18 Brewery Field, Bridgend Won 31 – 7
Wales U18 Neath RFC, Wales Lost 26 – 12
Wales A Neath RFC, Wales Lost 18 – 15
New Zealand Knox Grammar School, Sydney Lost 17 – 16
Fiji Knox Grammar School, Sydney Won 31 – 7
2012 New Zealand Auckland Grammar School Won 16 – 14
Samoa St Paul’s Collegiate, Hamilton Won 80 – 7
New Zealand Barbarians Sacred Heart College, Auckland Lost 24 – 5
Fiji Churchill Park, Lautoka Won 29 -12
Fijian President XV Prince Charles Park, Nadi, Fiji Lost 18 – 9
Tonga St Marys Rugby League Stadium Won 70 – 13
2011 New Zealand Knox Grammar Schools, Sydney Won 26 – 19
England Under 18 Riverview Sydney Lost 46 – 19
2010 New Zealand Littlebourne, Otago Boys High, Dunedin Lost 21 – 30
Tonga Sacred Heart College, Auckland Won 22 – 3
Waikato Under 19 St Paul’s Collegiate, Hamilton Won 27 – 7
Samoa Apia Park, Apia Won 47 – 25
Samoa Selection Apia Park, Apia Won 20 – 7
Fiji Olympic Stadium, Sydney Won 40 – 0
Samoa St Marys Rugby League Stadium Won 52 – 10
2009 England Under 18 Cinderford RFC, Cinderford Frozen Ground
England Reg. Academy Hartpury College, England Lost 10 – 36
England Under 17 Sale RFC, Sale Lost 28 – 30
England Reg. Academy Lymm RFC Lost 12 – 27
Wales Under 18 Parc Eiras, Colwyn Won 10 – 6
Irish Under 18 Cork Institute of Technology, Cork Lost 0 – 15
Irish Schools Belfield Bowl, Dublin Won 31 – 14
New Zealand Ballymore, Brisbane Lost 24 – 28
Tonga St Ignatius College Riverview Sydney Won 83 – 3
2008 New Zealand  Yarrow Stadium, New Plymouth Won 15 – 11
Hurricane Schools Arena Manawatu, Palmerston North Lost 21 – 24
Wairarapa Bush U 18 Memorial Ground, Masterton Won 51 – 15
Tonga Teufaiva Stadium, Tongatapu Won 22 – 13
Vava’u Isl, Tonga LDS High School, Vava’u Won 46 – 6
Fiji Suncorp Stadium, Brisbane Won 24 – 18
2007 New Zealand  St Josephs College Hunters Hill Won 23 – 17
Samoa Viking Park, Canberra Won 50 – 9
England Under 18 Ballymore, Brisbane Won 11 – 3
2006 New Zealand  Auckland Grammar School, Auckland Lost 18 – 8
Bay of Plenty Under 18 Rotorua International Stadium, Rotorua Won 30 – 10
Hurricane Schools Scots College, Wellington Lost 10 – 30
Fiji  Churchill Park, Lautoka Won 10 – 3
Fijian President XV Suva Grammar School, Suva Won 15 – 6
Tonga  St Joseph’s College, Sydney Won 50 – 6
2005 Ireland Under 19 Ravenhill Belfast Won 17 – 11
Ireland Under 19 A Donnybrook, Dublin Won 51 – 18
Munster Schools Clifford Park, Greenfields Limerick Won 24 – 16
Wales Under 19 Sardis Road, Pontypridd RFC Lost 7 – 27
Welsh Regional Under 19 Llandovery RFC Lost 7 – 14
England Under 19 Kingsholm, Gloucester RFC, Gloucester Won 24 – 12
Midlands Academy Under 19 Worcester RC Frozen Ground
England Regional Academy Under 18 Maidenhead RFC Won 26 – 12
New Zealand  Viking Park, Canberra Lost 19 – 22
Samoan Schools  Ballymore Brisbane Won 43 – 6
Japan High Schools The Scots College Won 103 – 5
2004 New Zealand  Christ College, Christchurch Lost 16 – 20
Otago Schools Tahuna Park, Dunedin Won 34 – 17
Southland Schools Southland Boys High, Invercargill Won 26 – 17
Samoa  Apia Park, Apia Won 19 – 12
Samoan Selection Marist Stadium, Lotopa Won 21 – 3
Irish Schools Viking Park Canberra Won 23 – 12
2003 New Zealand  Ballymore, Brisbane Lost 16 – 18
Fiji Schools St Ignatius College, Riverview, Sydney Won 17 – 12
Tongan Schools Viking Park Canberra Won 53 – 3
2002 New Zealand  Westpac Trust Ground, Wellington Lost 9 – 6 
Taranaki Schools Yarrow Stadium, New Plymouth Drew 22 – 22
Tongan Schools Teufaiva National Stadium, Nuku’alofa Won 18 – 0
2001 Irish Schools Temple Hill, Cork Constitution, Cork Won 47 – 6
Leinster Schools Donnybrook, Dublin Won 30 – 22
Ulster Schools Ravenhill, Belfast Won 25 – 0
Scotland Under 19 Fort Matilda, Greenock Lost 0 – 3
Scotland ‘A’ Under 19 Murrayfield outer, Edinburgh Won 26 – 6
Welsh President’s XV Under 19 St Helens, Swansea Won 23 – 22
Welsh Schools Stradey Park, Llanelli Won 22 – 9
Japan Under 19 Prince Chichibu Stadium, Tokyo Won 77 – 5
Samoa  St Ignatius College, Sydney Won 47 – 6
England  Ballymore, Brisbane Lost 7 – 17
2000 New Zealand  St Joseph’s College, Sydney Lost 23 – 33
Ireland  Ballymore, Brisbane Lost 22 – 34
1999 New Zealand  Palmerston North Lost 10 – 30
Wanganui Schools Wanganui Won 71 – 3
Hawkes Bay Schools Waipukurau Won 24 – 0
1998-99 England  Bridgwater RC Won 21 – 9
England A Worcester RC, Worcester Won 9 – 3
Wales  Bridgend RC, Bridgend Won 56 – 10
Wales A Newport RC, Newport Frozen Ground
Welsh Chairman’s XV Ystradgyniais, Swansea Won 64 – 3
South of England Bournemouth  Won 15 – 10
North of England Maccelsfield, Sale Won 21 – 12
Scotland U19’s A Goldenaire, Edinburgh Won 41 – 9
Scotland U19’s  Hughendon, Glasgow Won 54 – 10
Ireland  Ravenhill Belfast Won 22 – 12
Leinster  Donnybrook, Dublin Won 13 – 10
Munster  Ennis Park, Ennis Won 24 – 7
Canada U19’s A Capilano RC, Vancouver Won 35 – 3
Canada U19’s UBC, Vancouver Won 63 – 13
1998 New Zealand  St Joseph’s College, Sydney Lost 19 – 28
1997 New Zealand  Ballymore, Brisbane Won 27 – 23
England  North Sydney Oval Lost 20 – 38
1996 New Zealand  Lancaster Park, Christchurch Lost 22 – 31
Southland Rugby park, Invercargill Won 39 – 10
Otago Carisbrook, Dundedin Won 42 – 11
Ireland  Manuka Oval, Canberra Lost 21 – 23
1995 New Zealand  Waratah Rugby Stadium Lost 9 – 45
1994-5 England  Gloucester  Lost 30 – 3
France Under 19 Blagnac, Toulouse Won 16 – 9
France  Montauban Won 16 – 8
North  Lytham – St Anne Won 27 – 17
South West Bridgewater  Draw 6 – 6
London & SE Old Deer Park, London Won 9 – 3
Midlands  Bedford  Frozen ground
Scotland  Murrayfield, Edinburgh Won 18 – 17
Scotland B Balgray, Glasgow Won 30 – 3
Ireland  Lansdowne Rd Dublin  Won 27 – 3
Ireland B Keane Park, Athlone Won 15 – 6
Ulster  Ravenhill Belfast Won 31 – 0
Munster  Musgrave Park, Cork Draw 12 – 12
1994 Wales  Ballymore, Brisbane Lost 12 – 19
1993 New Zealand  Rotorua Lost 7 – 32
King Country Te Kuiti Won 44 – 0
North Auckland  Takapuna Lost 19 – 23
Scotland  North Sydney Oval Lost 8 – 17
1992 New Zealand  Sydney Football Stadium Lost 8 – 31
1991 New Zealand  McLean Park, Napier Lost 3 – 16
Wanganui Spriggens Park, Wanganui Won 15 – 13
Wellington  Athletic Park, Wellington Won 24 – 19
1990-91 England  Twickenham Won 8 – 3
Harlequins The Stoop Won 6 – 3
Southern England  Bristol  Won 20 – 9
Scottish Youth Murrayfield Won 17 – 12
Munster  Cork  Won 14 – 9
Ireland  Limerick  Won 13 – 9
Ulster  Ravenhill Belfast Won 20 – 9
Leinster  Donnybrook Won 23 – 13
Wales  Cardiff Arms Park  Won 24 – 0
East Wales  Newport  Won 32 – 7
West Wales  Stradey Park  Won 32 – 7
Dutch Youth The Hague  Won 46 – 0
1990 New Zealand  Sydney Football Stadium Won 9 – 7
1989 New Zealand  Athletic Park, Wellington Lost 3 – 23
Hawkes Bay  McLean Park, Napier Won 24 – 7
King Country Te Kuiti Won 23 – 12
1988 New Zealand  Ballymore, Briabane Lost 12 -23
England  Manuka Oval, Canberra Lost 0 – 13
1987 Ireland  Concord Oval, Sydney Won 20 – 11
1986 New Zealand  Christchurch  Lost 8 – 18
Southland Timaru Won 26 – 0
South Island  Dunedin  Won 21 – 6
Hannan Shield Invercargill Won 18 – 7
1985-86 England  Twickenham Won 29 – 6
Dutch Youth Hilversum  Won 66 – 0
London Schools London Welsh Won 30 – 0
Northern Counties New Brighton R.F.C. Won 18 – 0
South and South West Sherborne Won 15 – 0
Midlands  Moseley Won 54 – 0
Munster  Limerick  Won 25 – 0
Ulster  Ravenhill, Belfast Won 6 – 0
Ireland  Ravenhill, Belfast Won 13 – 9
Leinster  Lansdowne Road  Frozen ground
Eastern Counties Cambridge  Won 52 – 0
Campion School  Basildon R.F.C. Won 13 – 0
South of Scotland Hawick Won 57 – 0
Scotland  Murrayfield, Edinburgh Won 24 – 12
Belgium Youth Brussels  Won 17 – 6
Italian Youth Rovigo  Won 7 – 3
1985 New Zealand  Ballymore, Brisbane Won 20 – 9
1984 New Zealand  Eden Park, Auckland Lost 10 – 18
Waikato  Rugby Park, Hamilton Lost 10 – 26
Northern Region The Stadium, Rotorua Lost 3 – 20
Central Region Nelson Park, Hastings Won 19 – 9
Japan  Ballymore, Brisbane Won 17 – 9
1983 New Zealand  T.G. Millner Field, Sydney Won 12 – 9
1982 New Zealand  Fraser Park, Lower Hutt Lost 3 – 12
South Island  Carisbrook, Dunedin Won 31 – 0
Northern Region Pukekohe Lost 12- 16
1981-82 Welsh Youth Neath Won 13 – 9
Midlands  Leicester  Won 37 – 0
Scotland  Murrayfield, Edinburgh Won 34 – 0
South West Exeter  Won 24 – 12
South-West Colts Brixham Won 52 – 3
Munster  Cork  Won 18 – 6
Ireland  Donnybrook, Dublin Won 24 – 0
Connaught Selection Galway Won 14 – 0
Leinster  Donnybrook, Dublin Won 36- 6
Ulster  Ballymacormack, Bangor Won 12 – 9
1980 New Zealand  Manuka Oval, Canberra Won 21 -19
Ireland  Sydney Sports Ground Won 10 – 7
1979 England  Ballymore, Brisbane Lost 19 – 32
England  Chatswood Oval, Sydney Lost 6 – 30
1978 New Zealand  Auckland  Lost 6 – 7
Northern Region Hamilton  Lost 0 – 16
Central Region Wellington  Won 39 – 22
South Island  Christchurch  Won 34 – 6
1977-8 Dutch Youth The Hague  Won 34 – 4
England  Twickenham Won 31 – 9
Sevenoaks School & Old Boys Sevenoaks Won 14 – 6
Northern Vale of Lune Won 33 – 9
Midland Counties Leicester  Won 63 – 12
South and South Midland Oxford  Won 37 – 4
West Wales  Gowerton Won 36 – 0
Wales  Cardiff Arms Park  Won 25 – 6
East Wales  Penygraig Won 14 – 6
Leinster  Donnybrook, Dublin Won 34 – 6
Ireland  Thomond Park, Limerick Won 12 – 10
Ulster  Ravenhill, Belfast Won 30 – 7
North Wales  Llandudno Won 66 – 0
South West Kingsholm, Gloucester Won 28 – 12
London Counties Stoop Memorial Ground, Sudbury Won 54 – 6
Paris Uni Under 19 Paris University  Frozen ground
Japan  Chichibu Stadium, Tokyo Won 42 – 0
1976 Sydney Colts Chatswood Oval, Sydney Lost 3 – 10
1975 Northern Region Auckland  Won 8 – 6
Bay of Plenty  Rotorua Won 17 – 7
Evergreens Palmerston North Won 28 – 8
Hawkes Bay  Hastings  Won 44 – 3
1974 England  Ballymore, Brisbane Lost 18 – 25
England  Sydney Cricket Ground Lost 9 – 28
1973-4 England  Twickenham Lost 9 – 15
Southern Counties Oxford University  Won 14 – 10
Midland Counties East Leicester  Won 31-9
North West Counties Sale  Drew 3 – 3
Scotland  Goldenacre, Edinburgh Won 24 – 6
Scottish Districts Kelso Won 46 – 6
South West Counties Plymouth  Won 34 – 3
West Wales  Llanelli Won 18 – 3
Wales  Cardiff Arms Park  Won 18 – 12
London Schools  Richmond  Drew 3 – 3
East Wales  Pontypool  Won 15 – 6
Western Counties Gloucester  Won 23 – 3
Midland Counties West Mosely Won 25 – 11
North East Counties Gosforth Won 13 – 10
Rugby School  “The Close” Rugby Won 37 – 3
1969 Transvaal  Johannesburg  Won 37 – 0
Griqualand West Kimberley  Lost 10 – 19
Orange Free State  Bloemfontein  Drew 11 – 11
Border East London  Won 27 – 3
Eastern Province Port Elizabeth  Won 29 – 5
Western Province  Capetown Won 10 – 2
Northern Transvaal  Pretoria  Won 11- 8